הדרך הטובה ביותר להתמודד עם שינויים תכופים במזג האוויר או עם שינויים תכופים ברמות הוצאת האנרגיה בגוף היא שיטת השכבות. השיטה מתייחסת בעיקר לראש, לכפות הידיים, ולפלג הגוף העליון הרגיש יותר לקור מאשר פלג הגוף התחתון. בשיטה זו לובשים מספר שכבות של בגדים ומווסתים את חום הגוף על ידי הוספת או הסרת שכבות ועל ידי פתיחת וסגירת רוכסנים בשרוולים, בבית השחי ובקדמת הגוף. אפשר להשוות את שיטת השכבות לגלגלי השיניים באופניים – מספר רב של מהלכים יאפשרו התאמה טובה יותר בין ניצולת האנרגיה ותנאי השטח. בהתאמה, מספר רב של שכבות יאפשר התאמה מדויקת של חום הגוף לסביבה באופן שיישמר האיזון בין חוסר הזעה ובין תחושת חמימות נעימה.

בשיטה זו, השכבות מורכבות משכבה פנימית של בגדים תחתונים הצמודים לגוף. בגדים אלה עשויים מחומר סינטטי על בסיס פטרוכימיקלים כגון פוליפרופילן שלהם שתי תכונות עיקריות: האחת היא יכולת הבד לספח את הזיעה מהגוף ובלי לספוג אותה להעביר את הזיעה לשכבות בגדים הרחוקות יותר הגוף והשנייה היא יכולת בידוד גם בעת שהחומר לח ורטוב. השכבה השנייה יותר עבה ומטרתה היא לכידת שכבת אוויר לבידוד והשכבה השלישית היא השכבה החיצונית. שכבה זו מורכבת ממעיל המונע חדירת רוח ומונע חדירת מים מצדו החיצוני ומאפשר לאדי הגוף להתנדף לאוויר מצידו הפנימי. במזג אוויר קר במיוחד שלוש השכבות הופכות לשש שכבות ויותר , בזמן שהגוף לא בתנועה, מעיל פוך ומכנסי פוך מתווספים מעל כל שאר השכבות.


השכבה הראשונה

על אף ששכבה זו נקראת תחתונים תרמיים או גופייה תרמית הרי שעיקר החשיבות של שכבה זו היא לאו דווקא בחימום הגוף אלא דווקא ביכולתה לנדף את הזיעה הרחק מעור הגוף ולשומרו יבש במידת האפשר. אם פני העור יבשים, אזי השכבות האחרות יכולות לשמור על הגוף חם יותר. נידוף הזיעה קורה בשתי דרכים: בבגדים העשויים מחמר סינטטי שאינו סופג, הבד מספח את הזיעה ומעביר אותה הרחק מהגוף לשכבות רחוקות יותר מהגוף. דרך שנייה היא על ידי ספיגת הלחות לפנים הבגד תוך שמירת פני הבגד יבשים. בגדים מחומרים טבעיים בדרך כלל סופגים לחות.


הבגד הקרוב ביותר לגוף שלנו תהיה מין רשת דייגים שתפקידה הוא ליצור כיסי אוויר חם בצמוד לגוף. שיכבה ראשונה זו כדאי שתהיה ממש צמודה לגוף, ולרגליים באופן שתאפשר את התנדפות הזיעה ביעילות ותלכוד שכבת אוויר מיד בצמוד לגוף. הסיבה שלא לובשים שיכבה עבה צמוד לגוף היא שלוקח לשכבה עבה זמן רב יותר להתייבש וכן שנידוף הזיעה משכבה עבה לוקח זמן רב יותר.

כותנה
רצוי להימנע ככל האפשר מתחתונים וגופיות העשויים כותנה. נכון הוא שבתנאי יובש כותנה נעימה יותר לעור הגוף והבד גם יותר מחמם אולם החסרונות של הכותנה עושים אותה לבד שמאד לא כדאי ללבוש במהלך טיולים, טיפוסי הרים או מזג אוויר רטוב. הכותנה סופגת בקלות מים וזיעה, היא מתייבשת באיטיות רבה ובתוך התהליך צורכת אנרגיה רבה ויקרה.

צמר
היתרון של צמר הוא יכולת הספיגה המרשימה שלו. צמר יכול לספוג עד 35% ממשקלו ובאופן הזה לשמור את פני השטח שלו יבשים ונעימים למגע גם אם הוא ספוג במים. כיום נעשה שימוש מצומצם מאד בצמר היות והוא הרבה יותר יקר מבדים סינטטיים. צמר, על אף התדמית המגרדת והלוא נעימה שלו, יכול להיות נעים מאד על הגוף גם כשכבה ראשונה במידה והעיבוד שלו על ידי היצרן נעשה באופן הנכון.

משי
משי הוא גם ממשפחת המוצרים הטבעיים וגם לו בדומה לצמר יכולת לספוג עד 30% ממשקלו. בדומה, גם משי יכול להיות ספוג במים, כמובן עד רמה מסוימת, ולהרגיש נעים למגע. החסרונות העיקריים של משי הם העובדה שהבד עדין ודורש טיפול מיוחד וכן בעובדה שיחסית לבדים סינטטיים משך ההתייבשות שלו ארוך.

לסיכום, הבדים הסינטטיים המבוססים על מוצרים נגזרי נפט נותנים שילוב אופטימאלי של נידוף זיעה מהיר, יכולת בידוד גבוהה גם בתנאי לחות ויחס יעיל בין משקל הבד ומידת הבידוד שלו. בנוסף, עמידותם לאורך זמן והעובדה שהריח שלהם, גם אחרי מספר ימים של לבישה רצופה, לא יהרוג פיל עושים אותם למתאימים ביותר ללבישה בתור שכבת הבגדים הקרובה לגוף.


השכבה האמצעית
שכבה זו עבה יותר וגם היא כמו השכבה הראשונה מיועדת להמשיך ולהרחיק את הלחות הרחק מהגוף וכן ללכוד שכבת אוויר שתבודד ותשמור על חום הגוף. שכבה זו מורכבת מבגד אחד או ממספר בגדים זה על גבי זה. גם בשכבה זו יש יתרון לבדים הסינטטיים על פני בדים טבעיים.

בגדים בשכבה זו מגיעים במספר רב של עיצובים, עוביים שונים ודגמים. חולצות, ז'קטים, סוודרים ואפודות. בדגמים שונים ובעוביים שונים. כיום הפליס נחשב ליעיל ביותר לתנאי קור. בדים חכמים באים במספר שכבות. שכבה אחת מספקת את הבידוד ואת יכולות הנידוף ושכבה שנייה מספקת את יכולת אטימת הבד לרוח. כך, בגד אחד יכול בעת ובעונה אחת לענות על שני צרכים. בתנאי מזג אוויר קר שילוב של אפודת פוך או אפודה אחרת עם מילוי סינטטי ביחד עם ז'קט פליס יכול להיות אידיאלי ללבישה במהלך פעילות מאומצת.
במזג אוויר קר יעיל יותר ללבוש חליפת לונג- ג'ון שהיא בעצם שילוב של מכנסיים וגופייה או של מכנסיים וחולצה בבגד אחד. היתרון בבגד שאין לו חגורה ושהוא עשוי מיחידה אחת המגנה גם על הרגליים וגם על הגוף הוא שהחום שמייצרים שרירי הרגליים הגדולים יכול לשמש לחימום הגוף. החום יתפשט כלפי מעלה, לא ייעצר באזור החגורה אלא יתפשט בחלקו העליון של הגוף.


השכבה החיצונית
שכבה זו היא החשובה ביותר. תפקידה הוא למנוע מהרוח לסחוף את חום הגוף, למנוע מגשם ושלג להרטיב את הבגדים ובעת ובעונה אחת לשמור את שכבת האוויר הכלואה בשכבות הפנימיות יבשה וחמה. ברגע שהשכבה הזו לא מתפקדת כל מערך הלבוש קורס. רוח קרה תיקרע מעלינו את החום שנצבר בשכבה האמצעית, גשם ושלג יוליכו את חום הגוף הרחק מאיתנו ואת קור האוויר העוטף אותנו ישר לתוך עור הגוף. שכבה זו חשובה בכל מזג אוויר אבל במיוחד כשגשום. אני זוכר שעת לילה מאוחרת על ההר הגבוה ביותר מאנגליה, גשם סוחף וערפל הפכו את האוויר העוטף אותי לגוש מים. ללא חליפת סערה אטומה לגשם, כל מערכת הלבוש שלי הייתה קורסת.


ישנם מספר סוגי בדים שפועלים באופן שונה. הבד האולטימטיבי הוא זה שדוחה מים ורוח ומאפשר נידוף לחות מבפנים. למעשה כל בגד שדוחה מים ידחה גם רוח אבל לא להיפך. גור-טקס הוא סוג בד שאמרו להיות דו סטרי, דהיינו למנוע מגשם לחדור פנימה ולאפשר ללחות לצאת החוצה. בתנאי קור קיצוני, עוד לפני שהלחות מספיקה לחלחל החוצה היא קופאת על החלק הפנימי של המעיל החיצוני ושכבת קרח מצטברת ואוטמת את המעיל לחלוטין.

בסביבות המחנה, כשנמצאים במנוחה או בפעילות רגועה, מעיל פוך גדול מימדים ומכנסי פוך עוטפים את כל שאר השכבות. היתרון של פוך על פני חומרים סינטטיים הוא שביחס למשקל שלו הוא הכי מחמם וכן בעובדה שניתן לדחוס אותו באופן שהנפח שלו קטן במידה רבה ביותר. לעומתו חומרים סינטטיים שוקלים יותר והנפח שלהם, גם אחרי דחיסה, גדול יותר. יתרונם הגדול של חומרים סינטטיים על פני פוך הוא בכך שהם שומרים על רמת בידוד ושמירת חום הרבה יותר גבוהה מאשר פוך גם כשהם לחים או רטובים.

בכל השכבות למבנה הבגד ישנה חשיבות רבה. למשל בחלקו העליון לשכבות הפנימית והחיצונית כדאי שיהיו רוכסנים באזור בית השחי על מנת לאפשר שחרור מהיר של חום ואדי זיעה, חשוב שיהיה רוכסן קדמי גם כן מאותה סיבה. במכנסיים כדאי שיהיו רוכסנים לאורך המכנס. רוכסנים כאלה מהווים פתחי אוורור חשובים וגם מאפשרי הורדה ולבישה של המכנסיים ללא הצורך להוריד את נעלי הסקי הגדולות.

במכנסיים, רוכסן ארוך שחוצה את הבגד באמצע, מאמצע החגורה בחזית הגוף ועד אמצע החגורה בגב הגוף יאפשר עשיית צרכים בלי להוריד את המכנסיים – פשוט לפתוח את הרוכסן מצדו האחד עד לצדו השני, כך גם בשכבה הפנימית ואפשר לעשות מה שצריך.

שיטת השכבות טובה לגוף אבל גם לכפות הידיים ולראש. האנרגיה שהגוף מייצר על מנת לשמור על חום הראש גדולה ומגיעה לכדי 30% מסך האנרגיה שאנחנו מוציאים על חימום הגוף. הפתגם האומר "קר לך ברגליים? שים כובע" מסביר בפשטות את האמור לעיל. חשיבות השמירה על חום הראש היא גדולה ביותר. ראש חם ימנע בזבוז אנרגיה יקרה ויאפשר לגוף לכוון את אנרגיית ייצור החום למקומות אחרים בהם היא נדרשת יותר. גם בראש פועלת שיטת השכבות. כשכבה ראשונה נשתמש בכובע גרב שמכסה את כל הראש והפנים חוץ מהעיניים. עליו נחבוש כובע גרב נוסף העשוי משתי שכבות בד. השכבה הראשונה היא פליס או חומר סינתטי אחר והשכבה שניה היא מבד אוטם רוח. מעליו כובע פליס עבה הכולל הגנה על האוזניים, כשעל הפנים שומרת מסיכת פנים עשויה פוליפרופילן או גומי מוקצף. מעל הכל יבוא כובע הפוך הצמוד למעיל עם שוליים עמוקים.

במשך היום נוסיף ונוריד שכבות באופן שיאפשרו את ויסות חום הגוף באופן הטוב ביותר.