מזג האוויר משפיע על החיים שלנו. הוא משפיע על אורח החיים – אם נבלה יותר או פחות זמן באוויר הפתוח, הוא משפיע על סוגי המזון שאנחנו אוכלים, על כמות המזון שאנחנו צורכים, על מה שאנחנו לובשים ואפילו על איך שאנחנו מרגישים. באופן כמעט טבעי אנחנו מתמודדים עם מזג האוויר מידי יום ביומו על ידי בחירת הבגדים שיתאימו למזג האוויר, על ידי לקיחת מטרייה, כובע וכפפות, על ידי סגירת או פתיחת חלון, על ידי הזעה ועל ידי הימצאות במקום סגור בו האוויר מחומם או ממוזג.

לטמפרטורה החיצונית השפעה חלקית בלבד על תחושת הקור שלנו. תחושת הקור שלנו נגזרת משילוב של הטמפרטורה ושל מהירות הרוח (וגם של גורמים נוספים כמו לחות האוויר). טמפרטורת אפקט הרוח ( Wind-Chill Effect ) תיתן לנו מדד טוב לתחושת הקור שלנו.
מניעה
מילת המפתח בהתמודדות עם קור קיצוני ועם הסכנות הנלוות אליו היא מניעה. בראש ובראשונה אנחנו צריכים לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת שנרגיש נעים אפילו כשהטמפרטורה מגרדת את קו המינוס 50 מעלות. הכלים העומדים לרשותנו הם מערכת לבוש מתוחכמת, תוכנית תזונה מדויקת ומתאימה (צריכת כמויות גדולות של ויטמין C ) , ויסות הפקת החום על ידי הגוף ולבסוף ניצול ושימוש במאגרי השומן של הגוף.באזורי אקלים קיצוני, הקור הוא כמו אויב המתקיף ללא הפסקה ומערכת הלבוש שלנו היא כמו שריון המגן עלינו. סדק בשריון פירושו פרצה מסוכנת דרכה יחדור האויב. עור חשוף עלול לסבול מכוויית קור תוך 20 שניות, בגדים רטובים פירושם אובדן חום בקצב גבוה פי 5 מאשר עם בגדים יבשים וחדירת רוח תגדיל קצב אובדן חום כפונקציה של מהירות הרוח. 24 שעות ביממה צריך להתמודד עם קור עז התוקף את כל חלקי הגוף: ראשונים להיפגע הם אלה הרחוקים ממרכז הגוף: כפות הרגליים, כפות הידיים, האף והאוזניים. אנחנו ננסה בכל האמצעים העומדים לרשותנו לנצח את המלחמה הארוכה והמתישה הזו.
אבדן חום קורה בארבע דרכים עיקריות:העברה ( Conduction ) 
אבדן חום באמצעות מגע בין חומרים מולקולות החומר מעבירות את אנרגיית החום מהגוף החם יותר לגוף הקר. מים, בגלל צפיפות חומר גבוהה יותר מעבירים חום פי 25 יותר מאוויר, מתכת מעבירה חום יותר טוב ממים. זו הסיבה לכך שרטיבות מקררת, מקפיאה ומסוכנת. אם בדרך כלל אובדן חום באמצעות הולכה מהווה כ – 5% בלבד מסך אבדן החום הרי שבנוכחות רטיבות אבדן חום יכול להגיע עד פי 5.הקרנה ( Radiation ) 
אבדן חום דרך קרינה אינפרא אדומה. כל עוד הטמפרטורה במעטפת הגוף נמוכה מחום הגוף נקרין חום החוצה. חלקי גוף חשופים פולטים אנרגיה בצורה כזו.הולכה ( Convection ) 
הולכה דומה להעברת חום במצב בו אחד החומרים נמצא בתנועה. כך, תנועת אוויר על פני הגוף סוחפת מולקולות שספגו מעט חום ומחליפה אותן במולקולות חדשות קרות ששוב סופגות חום ושוב מתחלפות. כך, ככל שתנועת האוויר מהירה יותר קצב אבדן החום גבוה יותר. כאן בא לידי ביטוי פקטור הרוח.התנדפות ( Evaporation ) 
אבדן חום כתוצאה מהפיכת מים ממצב נוזלי לגז. התהליך הזה קורה כשמזיעים, בתהליך בלתי מורגש בו הגוף מנדף זיעה כדי לשמור על לחות עור של 70%, דרך נשימה ונשיפת אוויר לח של הבל פה. אבדן נוזלים הוא גורם קריטי במידת הרגישות של הגוף להיפותרמיה וכוויות קור.