הדרך הטובה ביותר להתמודד עם שינויים תכופים במזג האוויר או עם שינויים תכופים ברמות הוצאת האנרגיה בגוף היא שיטת השכבות. השיטה מתייחסת בעיקר לראש, לכפות הידיים, ולפלג הגוף העליון הרגיש יותר לקור מאשר פלג הגוף התחתון. בשיטה זו לובשים מספר שכבות של בגדים ומווסתים את חום הגוף על ידי הוספת או הסרת שכבות ועל ידי פתיחת וסגירת רוכסנים בשרוולים, בבית השחי ובקדמת הגוף. אפשר להשוות את שיטת השכבות לגלגלי השיניים באופניים – מספר רב של מהלכים יאפשרו התאמה טובה יותר בין ניצולת האנרגיה ותנאי השטח. בהתאמה, מספר רב של שכבות יאפשר התאמה מדויקת של חום הגוף לסביבה באופן שיישמר האיזון בין חוסר הזעה ובין תחושת חמימות נעימה. 

בשיטה זו, השכבות מורכבות משכבה פנימית של בגדים תחתונים הצמודים לגוף. בגדים אלה עשויים מחומר סינטטי על בסיס פטרוכימיקלים כגון פוליפרופילן שלהם שתי תכונות עיקריות: האחת היא יכולת הבד לספח את הזיעה מהגוף ובלי לספוג אותה להעביר את הזיעה לשכבות בגדים הרחוקות יותר הגוף והשנייה היא יכולת בידוד גם בעת שהחומר לח ורטוב. השכבה השנייה יותר עבה ומטרתה היא לכידת שכבת אוויר לבידוד והשכבה השלישית היא השכבה החיצונית. שכבה זו מורכבת ממעיל המונע חדירת רוח ומונע חדירת מים מצדו החיצוני ומאפשר לאדי הגוף להתנדף לאוויר מצידו הפנימי. במזג אוויר קר במיוחד שלוש השכבות הופכות לשש שכבות ויותר , בזמן שהגוף לא בתנועה, מעיל פוך ומכנסי פוך מתווספים מעל כל שאר השכבות.

השכבה הראשונה

על אף ששכבה זו נקראת תחתונים תרמיים או גופייה תרמית הרי שעיקר החשיבות של שכבה זו היא לאו דווקא בחימום הגוף אלא דווקא ביכולתה לנדף את הזיעה הרחק מעור הגוף ולשומרו יבש במידת האפשר. אם פני העור יבשים, אזי השכבות האחרות יכולות לשמור על הגוף חם יותר. נידוף הזיעה קורה בשתי דרכים: בבגדים העשויים מחמר סינטטי שאינו סופג, הבד מספח את הזיעה ומעביר אותה הרחק מהגוף לשכבות רחוקות יותר מהגוף. דרך שנייה היא על ידי ספיגת הלחות לפנים הבגד תוך שמירת פני הבגד יבשים. בגדים מחומרים טבעיים בדרך כלל סופגים לחות.